Kako i zašto započeti sa štednjom?
Odgovorno raspolaganje novcem podrazumijeva trošenje samo onog novca koji zaista imamo na raspolaganju tijekom jednog mjeseca i godine. No ono bi svakako trebalo obuhvaćati i štednju.
Prema podacima Hrvatske narodne banke, kućanstva u Hrvatskoj u kolovozu ove godine na štednji su držala preko 38,6 milijardi eura. Iznos koji kućanstva štede u financijskim i kreditnim institucijama, daleko je veći u usporedbi s drugim načinima ulaganja kućanstava kao što su nekretnine, dionice, obveznice, zlato ili kriptovalute. Glavni je razlog vrlo jednostavan pristup štednji, ali i činjenica da se za štednju ne moraju izdvojiti tisuće eura, nego su dovoljni tek desetci.
„Članovi Kreditne unije Jamstvo najčešće započinju štednju s manjim iznosima, koje onda s godinama nadoplaćuju i ukamaćuju.“ kaže član Uprave Kreditne unije Jamstvo, Petar Barišić. „Prilikom ugovaranja štednje, dovoljno je imati nekoliko desetaka ili stotina eura, početni iznos zaista nije važan. Ono što jeste važno je da se štednja redovno nadoplaćuje i da se stvori navika odvajanja jednog dijela primanja za neku kasniju, veću investiciju, mirovinu ili, kako se u narodu kaže „crne dane“.
Ono što Kreditnu uniju razlikuje od kreditnih institucija jesu kamatne stope na štednju. One dosežu i 5% za štednju od 7 godina, bez obzira na oročeni iznos. To znači da ukoliko svaki mjesec na svoju štednju uplaćujete samo 20 eura, na štednji ćete za na kraju ugovora imati gotovo 2.015 eura, umanjenih za porez i prirez koji ovise o općini prebivališta. To je uplaćenih 1680 eura, a na kamati zarađenih 335 eura, odnosno gotovo 20%. Nije loše, zar ne?
Koji god je cilj štednje, njezin iznos ili plan uplata, bitno je steći naviku financijske samodiscipline i odvajanja jednog dijela prihoda radi stvaranja financijske zalihe kojim će se ostvariti financijska sigurnost. U nekoliko jednostavnih koraka, počnite štedjeti već danas:
- definirajte svoj cilj – utvrdite iznos koji želite uštedjeti u određenom roku, ali iznose i dinamiku uplata. Idealno je što detaljnije razraditi cilj i zapisati ga na papir jer je tako značajno veća šansa da ćete se navedenog plana i cilja držati.
- pratite na što trošite – idealno je voditi kućni budžet najmanje nekoliko mjeseci kako biste identificirali one troškove za koje mislite da se mogu umanjiti (npr. troškovi kupovine luksuzne robe, slatkiša, cigareta, alkohola i sl.)
- sastavljajte popise za nabavku – kako ne bi impulzivno kupovali stvari koje vam u stvari ne trebaju
- razmislite dva puta trebate li nešto kupiti ili ne – idealno je prespavati odluku, pogotovo ako je riječ o većim iznosima
- započnite izdvajati dio primanja i otvorite štednju – uplate možete vršiti u nekoj od poslovnica Kreditne unije Jamstvo ili ugovoriti trajni nalog. Čestitamo! Počeli ste štedjeti!